MENÜ

YAYINLAR

AŞAĞI KAYDIRIN

YUKARI KAYDIRIN

DERGİDEN SANATEVİNE...

2004 yılında başlayan Aratos dergisinin yolculuğu pek çok şey üreterek ve paylaşarak bugüne geldi. Sadece bilginin üretim ve paylaşımı değil, aynı zamanda kültür ve sanatın çeşitli alanlarda de etkinlik içinde oldu.

Aratos dergisi bu anlamda bir zemin oluşturuyordu. Çok sayıda ayrı basım kitap yayımlamamız ve Aratos Felsefe Okulu’ndan sinemaya kadar yürüttüğümüz sanat etkinlikleri bunun bir göstergesidir. Düşünce ve eylem… Ayağımızı hem düşünsel hem de pratik alana basarak yol aldık. On yılı aşkın zamandır yayımlanan Aratos dergisi çabalarımız sonunda bir hayali gerçekleştirmemizi sağladı.

On bin yıllık zengin bir tarihsel geçmişi olan ve Antik Çağ’da felsefenin önemli kentlerinden sayılan Tarsus’ta yayıncılığımız ve sanat etkinliklerimizi bir adım daha atarak Aratos Kültür ve Sanatevi’ne dönüştürdük.

Yıllardır gerçekleştirmek istediğim sanatevi projesini, yaşadığım mekânı kullanmayı önererek “Çıplak Mahallesi” Aratos Kültür ve Sanatevi’ne emeğiyle, yüreğiyle katkıda bulunan Gogo(Gülhan Sağlık)’ya içten teşekkürlerimi sunuyorum. Sanatevimiz birçok kişi ve kuruluşun katkılarıyla hayat buldu. Tüm dostlara teşekkür ediyoruz.

Yerel kültürü, evrensellikle buluşturma yolunda emekten yana, ilerici ve aydınlanmacı ilkeleri ile hem Aratos dergisi hem de Aratos Kültür Sanatevi üretmeyi ve paylaşmayı sürdürecektir.


Ana ocağından sanat ocağına...

1950’li yıllarda yapılmış bu bahçeli evin iki büyüğü Ahmet (Halil) Kaynak ve Nefise Kaynak idi. Onlar bu evde, 5 çocuk büyüttü, çok sayıda torunu kucaklardı ve gelin ile damada kucak açtı. Genel olarak Çıplak Mahallesi kapsamına giren evin salonu olan ve şimdi toplantı salonuna dönüşen mekânı Ahmet Emminin bakkal dükkânıydı. Önünden küçük bir hendek akar, bakkal dükkânına ve eve küçük bir köprüyle geçilirdi. Avludaki taş duvarın dibinde kafesler vardı ve burada güvercin beslenirdi. Ağaçların ve çiçeklerin bulunduğu bahçede ise eski zamanlardan kalma bir taş dibek, ve sütun altlığı yer alırdı. Yaşama yıllar önce gözlerini yummuş büyükannenin son zamanlarını geçirdiği bu ana ocağı şimdi başka bir misyonla sanatevi olarak yeniden hayat buldu. Onları sevgi ve saygıyla anıyoruz.


Aratos Kütüphanesi

Aratos Kütüphanesi Sevinç Tanık Özgüner ve Prof. Cavit Orhan Tütengil olmak üzere 2 odadan oluşmaktadır. Aratos Kütüphanesi’nde Toplam 5 bin kitap 2 bin dergi bulunmaktadır. Aratos Kütüphanesi’nde Tarih, arkeoloji, felsefe, siyaset, sosyoloji, mitoloji, edebiyat (şiir, öykü, roman), resim, heykel, fotoğraf, sinema, tiyatro, müzik, mimarlık ve kentleşme ile çocuk yayınları bulunmaktadır. Tüm kitaplar, yerel ve ulusal dergiler okur ve araştırmacıların hizmetindedir.


Ümit Yaşar Oğuzcan Galerisi

Sanatevi’nin girişindeki koridor, taş avluya kadar sergi alanı olarak düzenlenmiştir. Sergi alanına Tarsus’un yetiştirdiği romantik şair Ümit Yaşar Oğuzcan adı verilmiştir. Sergiler için konferans salonu da kullanıldığında yaklaşık 30 civarında eser sergileme olanağı vardır.


Prof. Dr. Uluğ Nutku Salonu

Aratos Kültür Sanatevi bünyesinde, 17 Kasım 2014 tarihinde kaybettiğimiz Aratos dergisi yazarlarından ve yayın kurulu üyesi Prof. Dr. Uluğ Nutku adına çok amaçlı bir toplantı ve konferans salonu bulunmaktadır.Bu mekânda, başta Aratos Felsefe Okulu dersleri olmak üzere, Fotoğraf topluluğu, Tiyatro çalışmaları, Edebiyat atölyesi, Müzik dinletileri, Film gösterimi ve toplantılar yapılabilmektedir. Aynı şekilde sergi salonu olarak da kullanılmaktadır.


Haşmet Zeybek Tiyatro ve Sinema Bahçesi

Sanatevi “Haşmet Zeybek Tiyatro ve Sinema Bahçesi”, kültürel buluşma yeri olarak tasarlanmıştır. Bahçedeki yazlık sinemada film ve fotoğraf gösterileri yapılmaktadır. Bahçedeki küçük sahnede ise oda tiyatrosu yapılabilir, mini konserler verilebilir ve söyleşiler gerçekleştirilebilir. Sanatseverler, gerek kütüphaneden yararlandığında gerekse etkinliklere katıldığında bahçede oturup çay-kahve içebilir ve dostlarıyla buluşup sohbet edebilir.


Altan Berdan Kerimgiller Çocuk ve Gençlik Atölyesi

Aratos Kültür ve Sanatevi atölyesi, “Çıplak Mahallesi” kökenli bir aileden gelen devrimci insan Altan Berdan Kerimgiller adını taşımaktadır. Bu atölyede mahallenin çocukları ve gençleriyle seramik, ahşap, resim gibi çalışmalar ile bilgiye dayalı ve eğlenceli eğitim verilmesi amaçlanmıştır. Çocukların ve gençlerin beceri geliştirmesine yönelik ve yaşam deneyimlerinin aktarıldığı bir atölye olarak hizmet vermektedir.

<