MENÜ

YAYINLAR

AŞAĞI KAYDIRIN

YUKARI KAYDIRIN

ARATOS FELSEFE OKULU

Aratos dergisi olarak yaklaşık dört yıldır dillendirdiğimiz, Aratos Felsefe Okulu projesi 2011 yılsonu itibariyle hayata geçiriyoruz. Bu proje, bir anlamda Aratos Akademisi ya da Aratos Halk Üniversitesi olarak da tanımlanabilir.

Antik Çağ’da Tarsus’taki felsefe okullarını simgeleyen, pratikte ise, günümüzdeki eğitim seminerleri dizi olarak işlev görmektedir. Aratos Felsefe Okulu, felsefeye ilgi duyulması, sevilmesi ve giderek felsefenin yaygınlaşması ve toplumla buluşması yolunda bir küçük bir adım olarak görüyoruz.

Tarsus’ta ilk kez gerçekleştirilen bu uygulama, ders veren hocalar için de katılımcı seminer öğrencileri için de anlamlı bir çalışma oldu. Aratos Felsefe Okulu, Mersin Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesi’nden yılda sadece bir kez Tarsus’a gelerek misafirimiz olan hocalarımızın 1-2 saatlik derslerle okulumuza destek vermesiyle somutlandı. Böylece, 2000 yıl sonra Tarsus’ta felsefe okulu, günümüze karşılık düşen tarzıyla yeniden yaşam bulmuş oldu.

17 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen 2. Aratos Felsefe Günleri kapsamında Aratos Felsefe Okulu’nun açılış dersini ise Prof. Dr. Afşar Timuçin “Stoa Felsefesinin Temel Özellikleri” başlığıyla verdi. Aynı etkinlik kapsamında Antik Çağ’da Tarsus ve Felsefe başlıklı belgesel film gösteri yapıldı ve Tarsus’un Kültürel, sanatsal yaşamına katkıda bulunmuş bir kişiye Aratos Ödülü verildi.

Bu tarihten sonra ise Aratos Felsefe Okulu, 16 hafta sürecek ve her Cumartesi 13.00-15.00 arası yapacağı derslere başlamış oldu. Okulda felsefe, sosyoloji, arkeoloji, tarih, edebiyat, güzel sanatlar, mimarlık, tıp, ekoloji ve astronomi dersleri verilmektedir.

<